ЗНО-2015

 
У системі зовнішнього незалежного оцінювання, починаючи з 2015 року, запроваджуються деякі нові елементи в технології його проведення. Це зумовлено прийняттям Закону України «Про вищу освіту», необхідністю забезпечення додаткових гарантій рівного доступу до вищої освіти усім абітурієнтам.
Серед новацій зокрема передбачено, що сертифікаційні роботи з української мови і літератури, математики матимуть два рівні складності, результати зовнішнього незалежного оцінювання будуть визначатися за новою методикою, сертифікат зовнішнього оцінювання буде чинним лише в рік його проведення, державна підсумкова атестація з української мови для всіх випускників шкіл, ліцеїв, гімназій, колегіумів буде проходити у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
У зв’язку з цим уважаємо необхідним надати додаткові роз’яснення, що стосуються цих нововведень.
1. Сертифікаційна робота (тест) із математики матиме два рівні складності: базовий та поглиблений.
Кожен випускник, який бажає отримати вищу освіту, має визначити той рівень складності, виконання якого дозволить йому подати документи в обраний ним вищий навчальний заклад. Про своє бажання виконувати завдання сертифікаційної роботи того чи іншого рівня складності абітурієнт повинен вказати під час реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні.
Учасник тестування, що обрав тест базового рівня, отримує зошит (16 сторінок), що містить 30 завдань трьох форм: завдання з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих (№ 1 – 20), завдання на встановлення відповідності (№ 21 – 24), завдання з короткою відповіддю (№ 25 – 30), два з яких (№ 25, 26) є структурованими. Таким чином, структура сертифікаційної роботи базового рівня подібна до структури тесту ЗНО з математики 2014 року. Відповіді учасник тестування
зазначає в бланку А. На виконання сертифікаційної роботи базового рівня відводиться
130 хвилин.
Складність завдань тесту базового рівня відповідає програмі з математики для 5
– 9-х класів та програмі з математики для 10 – 11 класів академічного рівня.
Учасник тестування, що обрав тест поглибленого рівня, отримує зошит (20
сторінок), що містить 36 завдань чотирьох форм: завдання з вибором однієї
правильної відповіді з п’яти запропонованих (№ 1 – 20), завдання на встановлення
відповідності (№ 21 – 24), завдання з короткою відповіддю (№ 25 – 34), два з
яких (№ 25, 26) є структурованими, завдання з розгорнутою відповіддю (№ 35, 36).
Таким чином, сертифікаційна робота поглибленого рівня містить 30 завдань
сертифікаційної роботи базового рівня і відрізняється від неї лише останніми шістьма
завданнями. Ці завдання перевіряють математичну культуру учасника та знання й
навички, які йому потрібні для подальшого вивчення математики у вищих навчальних
закладах, де математика є профільним предметом. Складність таких завдань відповідає
програмі з математики профільного рівня для 10 – 11-х класів.
Правильні відповіді учасник тестування позначає у бланках А і Б. У бланку Б
учасник записує відповіді до завдань № 31 – 34 з короткою відповіддю та розв’язання
завдань № 35, 36 і відповіді до них. Кожен етап розв’язання завдань з розгорнутою
відповіддю має бути обґрунтованим із зазначенням необхідних теорем, аксіом тощо.
Якщо процес розв’язання потребує рисунка, учасник має навести його.
Відповіді, зазначені у бланку Б, перевіряються екзаменаторами.
На виконання сертифікаційної роботи поглибленого рівня відводиться 210
хвилин.
Сертифікаційна робота з української мови і літератури також матиме два рівні
складності: базовий та поглиблений.
Абітурієнт, що обрав базовий рівень, під час реєстрації на зовнішнє незалежне
оцінювання в пункті тестування отримає зошит на 16 сторінок із 58 завданнями та два
бланки відповідей (бланк А і бланк Б).
Завдання 1–33 і завдання 58 передбачають перевірку знань, умінь і навичок з
української мови. Це завдання з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох
запропонованих (№ 1–10, № 29–33), завдання з вибором однієї правильної відповіді з
п’яти запропонованих (№ 11–23), завдання на встановлення відповідності (№ 24–28) і
завдання з розгорнутою відповіддю (№ 58).
Завдання 34–57 перевірятимуть знання, уміння й навички з української літератури. Серед них також є завдання з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих (№ 34–53) і завдання на встановлення відповідності (№ 54–57). Виконавши сертифікаційну роботу базового рівня, учасник тестування має позначити відповіді в бланку А (його перевірятиме комп’ютер) і написати власне висловлення в бланку Б (його перевірятимуть екзаменатори). На виконання всіх завдань базового рівня відводиться 150 хвилин.
Якщо під час реєстрації учасник тестування обрав тест поглибленого рівня, то він отримає зошит на 20 сторінок і виконуватимете 74 завдання. Результати роботи заносяться до бланків А, Б, А+ і Б+.
Сертифікаційна робота поглибленого рівня охоплює всі завдання базового рівня, описані вище, і додаткові складніші завдання (№ 63–74). Виконуючи ці завдання, абітурієнт продемонструє знання, уміння й навички, необхідні для навчання на профільних факультетах. Завдання з української літератури вимагатимуть установлення послідовності (№ 63–66) і вибір однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих (№ 59–62). Завдання з української мови (№ 67–74) передбачатимуть відкриту коротку відповідь у вигляді одного – двох речень.
Виконавши сертифікаційну роботу поглибленого рівня, учасник тестування має зробити все те, що передбачено базовим рівнем (тобто заповнити бланки А і Б), і, окрім того, виконати додаткові складніші завдання (заповнити бланки А+ і Б+). На все це буде відведено 210 хвилин.
2. Важливим нововведенням у системі зовнішнього незалежного оцінювання є запровадження відмінної від попередніх років системи визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання.
Замість відносного критерію встановлення порогового бала (124) буде застосовано абсолютний критерій, коли його значення визначатиметься експертним шляхом – «пороговий бал» («склав»/«не склав»).
«Пороговий бал» («склав»/«не склав») – це межа (мінімальна кількість тестових балів), яка розподіляє учасників тестування на тих, які мають певні знання з навчального предмета і можуть брати участь у конкурсі на право навчатися у вищих навчальних закладах України, і тих, які вгадували правильні відповіді або не змогли продемонструвати знань, необхідних для навчання у ВНЗ. Якщо звернутися до відомої
багатьом «п’ятибальної» системи вступних іспитів, то це «двійка», яка позбавляла абітурієнта права на вступ до вищого навчального закладу в поточному році.
«Пороговий бал» визначає група експертів, до складу якої залучаються педагогічні працівники, що мають досвід викладання в навчальних закладах різного типу, викладачі вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації, науковці з усіх регіонів України.
Експерти мають визначити ті завдання, сумарна кількість балів за виконання яких свідчить про недостатній рівень підготовленості абітурієнта до навчання у ВНЗ. Кількість балів, які можна отримати, виконавши ці завдання, і буде тією межею «склав»/«не склав».
3. Термін дії сертифіката ЗНО – один рік. Це зумовлено кількома причинами.
Результати ЗНО абітурієнтів різних років некоректно порівнювати, адже оцінка за шкалою 100 – 200 балів є рейтинговою, що вказує на місце результату абітурієнта серед результатів інших абітурієнтів, які складали тест із певного предмета. Крім того, у 2015 році буде запроваджено нову систему визначення результатів ЗНО – застосування абсолютного критерію встановлення «порогового бала».
Також обмеження терміну дії сертифікатів ЗНО унеможливлює їх багаторазове використання недобросовісними вступниками.
Таким чином, абітурієнтам буде гарантовано рівні умови доступу до вищої освіти.
 

Детальніше

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться за кошти фізичних та юридичних осіб. 
Вартість одного тестування складає 89 грн.
Графік проведення пробного тестування
Шановні абітурієнти!

 

ЗНО - 2015:

п’ять нововведень, що очікують вступників

Зовнішнє незалежне оцінювання у 2015 році пройде за тією ж процедурою, що й в попередні роки, за виключенням п’яти нововведень, які внесені після ретельного аналізу проведенняЗНО. Про це повідомив директор УЦОЯО Ігор Лікарчук під час засідання Правління Громадської ради при МОН.

Лікарчук нагадав, що Український центр оцінювання якості освіти пропонує впровадити новий підхід визначення результатів ЗНО.

"У 2006 році, коли ЗНО було в останнє проведено у якості експерименту, було прийнято рішення, для того, щоб відсікти тих абітурієнтів, які мають погані знання, поставити умовний бар’єр в 124 бали. Це рішення було суб’єктивним. Це нічим не обґрунтована величина. Кожний рік 124 бали – це зовсім різні оцінки, тому що кожен рік різна кількість учасників ЗНО", - зазначив Ігор Лікарчук.

За його словами, для того, щоб зробити оцінку зовнішнього оцінювання об’єктивною було вирішено запровадити поріг "склав ЗНО" та "не склав ЗНО".

"Всі, хто не склав ЗНО – не можуть стати студентами. Усі, хто склав ЗНО – їхні результати визначаються від 100 до 200 балів і вони можуть стати студентами", - пояснив директор УЦОЯО.

За словами Ігоря Лікарчука, цей результат буде визначатися групою викладачів вищих навчальних закладів, учителями шкіл, методистами, представниками наукового співтовариства, які експертним методом визначать можливість відповіді на кожне завдання тесту мінімально підготовленого абітурієнта.

"Всі думки експертів підсумовуються і шляхом нескладної математичної формули виводиться середній тестовий бал, який може набрати мінімально підготовлений абітурієнт, якщо він успішно відповість на всі завдання тесту", - зазначив директор УЦОЯО.

Друга новація – це відмова від сертифікатів ЗНО минулих років. На думку директора Українського центру оцінювання якості освіти, не можна порівнювати між собою результати тестів різних років.

"За даними ЄДЕБО у 2014 році з сертифікатами минулих років прийшло 23, 5 тисячі абітурієнтів. Вони склали конкуренцію кращим. Конкуренція у цьому випадку відбувається не на рівних умовах. Це спотворення принципу рівного доступу до вищої освіти", - наголосив Ігор Лікарчук.

У 2015 році Український центр оцінювання якості освіти також впроваджує тести дворівневої складності з двох предметів: української мови і літератури, математики.

"Тест буде складатися з двох части - базовий, який складатимуть всі абітурієнти без виключення з української мови і літератури та базовий з математики – для абітурієнтів, які вступатимуть на спеціальності, де потрібна математика", - зазначив Лікарчук.

У свою чергу, вищі навчальні заклади можуть вказати в своїх правилах прийому за деякими напрямами підготовки та спеціальностями, про необхідність результату тесту ЗНО підвищеного рівня складності. Абітурієнт при реєстрації на ЗНО вказуватиме який тест та якого рівня складності він складатиме.

"Традиційно базовий тест має складатися із 60% завдань середнього рівня складності, 20% - складних і 20% - простих. У тесті підвищеної складності це співвідношення буде змінене та складатиметься з 60% складних завдань, які не будуть виходити за межі шкільної програми", - поінформував директор УЦОЯО.

Він також зазначив, що абітурієнт, який складатиме тест двох рівнів складності отримає дві оцінки – за базовий і за поглиблений.

"1 листопада, коли розпочнеться реєстрація на пробні тести, ми готові запропонувати абітурієнтам здавати дворівневі тести. На порталі УЦОЯО вже розміщено технічні описи дворівневих тестів та відеоматеріали", - підкреслив директор Українського центру оцінювання якості освіти.

Лікарчук розповів про поєднання державної підсумкової атестації з української мови з тестом ЗНО з української мови і літератури для всіх випускників загальноосвітніх шкіл. Для цього у базовій частині тесту буде виділені завдання, що стосуватимуться української мови, тому щоДПА буде складатися тільки з української мови.

"Виконання цих завдань будуть оцінюватися за шкалою від 1 до 12 балів, а результати виконання цієї частини тесту заноситимуться в атестат про загальну середню освіту", - зазначив він.

Також, за словами директора УЦОЯО, у 2015 році з переліку предметів, з яких проводитиметься зовнішнє незалежне оцінювання, вилучено всесвітню історію та світову літературу.

 

 

03.01-05.03 Реєстрація
3 червня Іноземні мови
5,6 червня Українська мова та література
10 червня Російська мова
12 червня Математика
14 червня Географія
16 червня Білогія
18 червня Фізика
20 червня Історія України
23 червня Хімія
25 червня Всесвітня історія
27 червня Світова література
19.06-08.07 Оголошення результатів
4-11 липня Додаткова сесія

 

Оформити заяву-реєстраційну картку Ви зможете самостійно, скориставшись спеціальною комп'ютерною програмою, яка розміщена на сайтах Українського та Донецького регіонального центрів оцінювання якості освіти, або звернувшись за інформацією щодо реєстрації та створення заяви-реєстраційної картки до одного з пунктів реєстрації.
Мережа пунктів реєстрації, які надають допомогу у створенні реєстраційних карток:

Донецька область 
Луганська область


Для того, щоб вже зараз наблизитися до здійснення Вашої мрії – НАВЧАННЯ У ВИЩОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ - Вам необхідно зробити перші кроки. Кожен крок допоможе Вам без перешкод зареєструватися для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2014 року.
 

 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ТАКІ МОМЕНТИ:
 Перш за все вже зараз оберіть вищий навчальний заклад, у якому бажаєте навчатися та напрям підготовки, спеціальність. Зверніться до приймальної комісії ВНЗ, ознайомтеся з Правилами прийому та переліком конкурсних предметів, з яких потрібно мати сертифікат ЗНО.

 На сайті Українського центру оцінювання якості освіти testportal.gov.ua або на сайті Донецького регіонального центру test.dn.ua Ви зможете знайти та завантажити програму створення заяви-реєстраційної картки.
До початку реєстрації ознайомтеся з презентацією та відеоінструкцією щодо роботи з програмою створення заяви-реєстраційної картки. 
В 2014 році учасники матимуть можливість обрати не більше 4-х з 11 запропонованих предметів.
Для осіб, які потребуватимуть перекладу тестів іншою мовою передбачено переклад тестів з всесвітньої історії, історії України, математики, біології, географії, фізики та хімії кримськотатарською, молдовською, польською, російською, угорською мовами, а тесту зі світової літератури – російською мовою.
 
Увага!
Абітурієнт, який виявив бажання скласти тест однією з мов національних меншин, отримає для роботи тестовий зошит, укладений відповідною мовою. Тестовий зошит, укладений українською мовою, йому видаватися не буде.
 Підготуйте заздалегідь такі документи:
  1. ксерокопію паспорта або свідоцтва про народження (для осіб, які народилися після 1 вересня 1997 року та не отримали паспорт);
  2. ксерокопію атестата (для випускників минулих років);
  3. довідку з місця навчання за зразком установленим Українським центром оцінювання якості освіти (для осіб, які отримають атестат у 2014 році) (зразок довідки);
  4. висновок закладу охорони здоров’я про необхідність створення особливих (специфічних) умов (тільки для осіб, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження тестування з обов’язковим записом, яких саме умов учасник потребує);
  5. копію документа про зміну прізвища, ім’я, по батькові (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних);
  6. переклад документів українською мовою, завірених нотаріально (для осіб, які подають документи, оформлені іноземною мовою);
  7. документ, що підтверджує законність перебування на території України (у разі потреби) для іноземців та осіб без громадянства, які досягли вісімнадцятирічного віку.
На копіях документів Вам необхідно написати «Згідно з оригіналом» (без лапок), поставити особистий підпис, ініціали та прізвище, дату засвідчення копії.

Також необхідно підготувати дві ідентичні фотокартки для документів розміром 3х4.
 
 Реєстраційні документи необхідно буде надіслати з 3 січня до 5 березня 2014 року на адресу:

а/с 91, Донецьк, Донецька область, 83104.

Увага!
Документи оформлені не за вимогами будуть повернені адресату!
 У Вас буде можливість перевірити на сайті Донецького РЦОЯО стан поштового відправлення (на сайті буде зазначена інформація про отримання листа, опрацювання інформації та дати друку і відправки сертифікату або листа з відмовою в реєстрації) за номером заяви-реєстраційної картки (він вказаний у контрольно-інформаційному листі до заяви-реєстраційної картки) або номером поштового відправлення (він вказаний у квитанції, яка надається на пошті), тому збережіть їх.

 Реєстрація вважається завершеною тільки після отримання від Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти:
  1. бланка Сертифікату;
  2. реєстраційної картки абітурієнта;
  3. інформаційного бюлетеня «Зовнішнє незалежне оцінювання. 2014 рік»;
  4. повідомлення про створення особливих умов проходження зовнішнього оцінювання (для осіб, які надали відповідний висновок закладу охорони здоров’я).
 Також для Вас на сайті Українського центру оцінювання якості освіти буде створено інформаційну сторінку, доступ до якої здійснюється за номером Сертифіката та PIN-кодом, указаним у ньому. Для забезпечення конфіденційності відомостей, розміщених на інформаційній сторінці, не розголошуйте код доступу до неї.
 
НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ З РЕЄСТРАЦІЄЮ!
УСПІХУ ДОСЯГАЄ ТОЙ, ХТО РЕЄСТРУЄТЬСЯ ВЧАСНО ТА БЕЗ ПОМИЛОК!