Семінари, конференції, педради
Мета: ознайомити учасників семінару з сучасним змістом виховання, виробити цілісну модель виховної системи на основі національних та загальнолюдських цінностей як орієнтовної для проектування моделей виховних систем у школі. Стимулювати прагнення вчителів до пошуку, творчості. Створити умови для обміну досвідом, педагогічних знахідок.
Напрями роботи:
І. Основні орієнтири виховання
ІІ. Взаємодія педагога з дитиною
Хід заходу
Добрий день, шановні колег! Я рада вітати вас на нашої нараді.
Влаштовуйтесь зручно, відчувайте себе, як удома.
А отже пасивними сьогодні ви не маєте права бути і, звичайно, не будете. Бо іноді доводиться говорити, щоб мовчанням не сказати зайвого.
А я часто каюсь, що говорю, але рідко жалкую, що мовчу. Мовчати ми сьогодні не будемо. В нас є що сказати, що показати, у кожного є досвід, яким може поділитися тут і тепер.
Я переконана, що усі присутні - педагогі - справжні професіонали, а їх складна але важлива праця свідчить, що кожен з них на своєму місці.
Вправа «Снігопад побажань»
Шановні колгі! Квитком на наше дійство сьогодні буде половинки сніжинки. Напишіть на ній побажання-стимулювання до активної співпраці на педнараді умовному колезі.
Кожний учасник пише на половинці сніжинки побажання -стимулювання до активної співпраці вчителю, ім’я якого йому поки що невідоме. Коли всі учасники справилися із завданням, ведучий просить знайти людину, у якої половинка сніжинки з такою ж цифрою. Люди утворюють пари, обмінюються побажаннями. Формуються робочі групи:
1,2,3 сніжинка – 1 група
4, 5, 6 - 2 група і т.д.
Час вирушати у подорож виховними просторами . Але ми стоїмо на Методичному перехресті? В яку сторону розпочнемо шлях?
1: Запишіть на картках-капелюшках свої очікування щодо семінару.
Тим часом проводиться тест «Який капелюшок ви обрали»
• Володарі білих капелюшків! Ви станете великими людьми. Факти, цифри, вчасна здача звітів для вас — найголовніше!
• Володарі сірих капелюшків! Ви завжди будете виділятися з натовпу. Усе піддавати сумніву й критиці, звичайно — сенс вашого життя.
• Володарі синіх капелюшків — справжні філософи. Ви йтимете лише вам відомими шляхами, не відступаючи від мети, не поспішаючи, але й не зупиняючись, ви можете обґрунтувати будь-який наказ ВО
• Володарі червоних капелюшків живуть керуючись емоціями. Для вас навколишній світ — загадка. Та і самі ви – загадка, яку навіть самі не можете відгадати . Але є людина, яка вас розкусила. Хто це? Розгадайте!
Картки кріпляться до валізи.
І напрямок: «Основні орієнтири виховання»
1: Я зрозуміла з очікувань наших класних керівників, що розпочинати треба з орієнтирів, які направляють усю виховну роботу навчального закладу. Адже сучасний зміст виховання в Україні — це науково обґрунтована система загальнокультурних і національних цінностей та відповідна сукупність соціально значущих якостей особистості, що характеризують її ставлення до суспільства і держави, інших людей, природи, мистецтва, самої себе. Виховання здійснюють для ідентифікації вихованця із загально визначеними цінностями і якостями. Система цінностей і якостей особистості розвивається і виявляється через її власне ставлення.
Педагогічна майстерня
«Моделювання виховної моделі виховання»
Вітрильник «Виховна модель школи»
1:Володіючи такими ґрунтовними знаннями змісту програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11кл. ЗНЗ України», можна приступати до їх практичного втілення. Тож пропоную створити модель життєдіяльності класу в режимі сучасного національного виховання..
2: Уявіть, що корабель – це ваша модель, на кораблі ви і ваша команда; вітрильник – це ідея, напрями вашої діяльності, хвилі, хмари – проблеми, які вам заважають на шляху, сонце – це те позитивне, що веде корабель уперед і т.д. Можна додавати свої елементи, символи до схеми.
Презентація моделей.
Сучасний класний керівник не стільки оцінює, скільки визначає та плекає природу дитини, дбає про створення розвивального освітнього простору, про формування в дитини загальнолюдських цінностей.
Для якісної виховної роботи класний керівник здійснює ряд управлінських дій для формування повноцінного колективу учнів, які утворюють цикл виховної роботи класного керівника.
Гуманно зорієнтований педагог, класний керівник:
1: любить дітей;
2: відкритий, доступний для кожної дитини;
1: надає можливість ділитися своїми думками, почуттями;
2: відвертий у своїх поглядах;
1: демонструє дітям довіру до них;
2: не принижує їхньої гідності;
1: розуміє і відчуває внутрішній світ кожної дитини;
2: цікавиться життям дитини;
1: надає реальну допомогу та забезпечує педаго¬гічну підтримку;
2: підтримує, розвиває й стимулює природний по¬тенціал дитини;
1: справедливий, гуманний, чуйний;
2: не байдужий до дитячих проблем;
1: визнає унікальність і неповторність кожної особистості, не порівнює дітей;
2: спирається на сильні, позитивні якості особистості дитини;
1: у навчально-виховній практиці акцент робить не на знання, уміння, навички дітей, а на загальнолюдські цінності (милосердя, доброту, чуйність, працелюбність та ін. );
2: надає дитині право на помилку.
1: наша подорож добігає завершення. Насамкінець, хочу виразити усім учасникам вдячність за активну співпрацю, цікаві креативні думки та ідеї, чудову творчу атмосферу.
2: У наш складний та змінний час інколи хочеться просто душевного тепла.
Метелик – символ душі. У Давній Греції Психея, богиня, яка була втіленням душі, зображувалася у вигляді метелика або чарівної істоти з крильцями метелика.
1:Для ацтеків метелик був символом бога Тлалока. Тлалок — бог води. Ацтеки вважали, що тільки сині метелики мали доступ до небесних володінь і могли сповіщати Тлалока про необхідність життєдайних дощів на землі.
Для тих, хто отримав метелика синього кольору,він гарантує життєлюбство.
2: У Японії метелик — символ щастя. У кожній японській оселі має бути зображення метелика. Коли до помешкання залітає метелик, його мешканці стра¬шенно радіють. Адже це означає, що родині невдо¬взі пощастить.
Ті, хто отримав метелик зеленого кольору, будуть відчувати себе щасливими.
1:Північноамериканські індіанці черокі вірили, що метелики — це духи вогню, які народжуються в полум'ї і йдуть у полум'я.
Якщо ваш вибір — червоний метелик, на вас очікують нові почуття та враження.
2: У Китаї одним із найулюбленіших танців є «Танець метеликів». Китайці вірять, що саме метелики приносять людям гарні сни.
Якщо у вас жовтий метелик, очікуйте здійснення хоча б одного завітного бажання.
Урок від метелика
Притча від…
Один раз у коконі з'явилася маленька щілина. Людина, яка випадково проходила повз, досить довгий час стояла і спостерігала, як через цю маленьку щілину намагається вилізти метелик. Пройшло багато часу, метелик начебто покинув свої зусилля, а щілина залишалася усе такою ж маленькою. Здавалося, метелик зробив усе що міг, і що сил у нього більше не залишилося.
Тоді людина вирішила допомогти метелику, і взявши ножа, розрізала кокон. Метелик у той же час вийшов з нього, але його тільце було слабке та немічне, а крила були прозорими й ледь рухалися.
Людина продовжувала спостерігати, очікуючи, що ось-ось крила метелика розправляться й зміцніють, і він полетить. Але цього не сталося!
Решту життя метелик волочив по землі своє слабке тільце, свої нерозправлені крила. Він так і не зміг літати.
А все через те, що людина, бажаючи йому допомогти, не зрозуміла того, що зусилля, які необхідно докласти, щоб вийти через вузьку щілину кокона, необхідні метеликові, щоб рідина з тіла перейшла в крила й щоб він зміг літати. Життя змушувало метелика із зусиллями залишати оболонку, щоб надалі він міг рости й розвиватися.
Іноді саме зусилля необхідне нам у житті. Якби нам дозволено було б жити, не зустрічаючись із труднощами, ми були б обділені. Ми не змогли б бути такими сильними, якими є зараз. Ми ніколи не змогли б літати.
Я просив сил...
А життя дало мені труднощі, щоб зробити мене сильним.
Я просив мудрості...
А життя дало мені проблеми для вирішення.
Я просив багатства...
А життя дало мені мозок і мускули, щоб я міг працювати.
Я просив можливість літати...
А життя дало мені перешкоди, щоб я їх переборював.
Я просив любові...
А життя дало мені людей, яким я міг допомагати в їхніх проблемах.
Я просив благ...
А життя дало мені можливості.
Я не отримав нічого з того, про що просив.
Мета консиліуму: розробка та планування єдиної стратегії індивідуального супроводу п'ятикласника в процесі виховання і навчання, адекватний розподіл обов'язків і відповідальності за їх виконання між учасниками консиліуму.
Задачі консиліуму:
1. Діагностична - вивчення соціальної ситуації розвитку, визначення потенційних можливостей учнів, виявлення характеру і причин відхилень у поведінці та навчанні.
2. Виховна - розробка заходів педагогічної корекції, рекомендованої класному керівникові, вчителю-предметнику, батькам.
3. Соціально-психологічна - захист інтересів дитини, який потрапив в несприятливі сімейні або навчально-виховні умови, підвищення статусу та цінності дитини як члена сім'ї та шкільного колективу.
Учасники консиліуму: вчителі початкової школи, класний керівник 5, 10 класів, соціальний педагог, медичний працівник, адміністрація, вчителі-предметники 5, 10 класів.
1. Психологічна та цільова установка.
2. Виступ учасників консиліуму:
- заступник директора з НМР Сухорукова Ю.Ю.
- вчитель початкової школи Погудіна Т.П. - загальна характеристика класу, проблемні учні і як з ними працювати;
- класний керівник 5 класу Передрій Н.В.- характеристика класного колективу;
- вчителі-предметники - з якими труднощами зіткнулися в роботі з класом, в чому необхідна допомога;
- соціальний педагог Чепак О.В. - результати діагностики та рекомендації класним керівникам і вчителям-предметникам;
3. Психолого-педагогічний аналіз пропозицій, що надійшли, рекомендацій.
Шкільна адаптація являє собою процес формування механізму пристосування дитини до вимог і умов навчання. Її результатом може стати як адекватний механізм, що призводить до адаптованості, що забезпечує успішність подальшої навчальної діяльності, так і неадекватний механізм пристосування дитини до школи (порушення навчання і поведінки, конфліктні відносини, психогенні захворювання і реакції, підвищений рівень тривожності, спотворення в особистісному розвитку), що призводить до дезадаптованості.
Перехід учнів з початкової школи в середню справедливо вважається кризовим періодом. Багаторічні спостереження педагогів і шкільних психологів свідчать про те, що цей перехід неминуче пов'язаний зі зниженням успішності, хоча б тимчасовим. Учням, які звикли до певних порядків початкової школи, потрібен час, щоб пристосуватися до нового темпу і стилю життя.
Часто зовнішні зміни збігаються у часі з початком фізіологічних змін в організмі дітей. Все це в першу чергу відбивається на якості успішності (наприклад, відмінник в початковій школі раптом в п'ятому класі починає отримувати четвірки і трійки). Хоча буває й так, що дитина, ледве-ледве навчалася в початкових класах на трійки, раптом отримує оцінки достатнього рівня.
Чи можна уникнути серйозних проблем з навчанням при переході в середню школу? Досвід показує, що можна. Але для цього необхідно враховувати всі фактори, що впливають на якість навчання в п'ятому класі.
Навчання дитини в початковій школі має ряд особливостей:
1. Насамперед, тривалий час дитина була орієнтована на одного вчителя. Саме у нього треба було завоювати авторитет. Вже через деякий час після початку навчання учитель знав, на що здатна кожна дитина, як її підбадьорити, підтримати, допомогти розібратися у складній темі. Дитина спокійно розвивалася, набувала знання в одному кабінеті, з одним основним учителем, його оточували одні й ті ж діти, і вимоги до виконання завдань і веденню зошитів були однакові. Все було звично. В 5-му класі дитина стикається з проблемою множинності: багато вчителів-предметників, багато кабінетів, багато вимог. Звичний світ руйнується.
2. Всю початкову школу дитині допомагав один учитель. Він виконував функцію і вчителя, і класного керівника, і контролера. Швидко вивчивши всі особливості дитини, учитель допомагає йому контролювати навчальний процес: нагадає, підкаже, пробачить невиконане домашнє завдання тощо. При переході до 5 класу такий індивідуальний підхід порушується. Відбувається ніби знеособлення школяра. Є тільки п'ятикласники в цілому.
3. За роки навчання в початковій школі практично у кожного учня накопичуються незасвоєним теми, невідпрацьовані вміння та навички. Вони накопичуються як сніжний ком. Але це згладжується індивідуальним підходом вчителя і повторним поясненням відразу, як тільки було помічено незасвоєння дитиною навчального матеріалу (клас один, можна встигати контролювати всіх). В 5-му класі такого відстеження не відбувається.
Ситуація новизни завжди є для людини в тій чи іншій мірі тривожною. Дитина ж переживає в таких умовах емоційний дискомфорт через невизначеність уявлень про вимоги вчителів, особливості і умови навчання, про цінності і нормах поведінки в колективі класу тощо. Такий стан часто супроводжується внутрішньою напруженістю. Досить тривала психічна напруга може закінчитися шкільної дезадаптацією і дитина стає тоді недисциплінованою, неуважною, безвідповідальною, відстає у навчанні, швидко стомлюється і вже не хоче йти до школи. Соматично ослаблені діти (а їх кількість збільшується) є найбільш схильними до виникнення дезадаптації.
Звичайно ж, адекватне сприйняття дитиною свого шкільного оточення, успішне встановлення відносин з однокласниками і новими вчителями ускладнюються, якщо у неї високий рівень особистої та шкільної тривожності. Таким чином, ускладнюється сам процес навчання, продуктивна робота на уроці стає проблематичною.
Не менш важливим стає процес адаптації учнів і для вчителів, які, мало знаючи своїх учнів, можуть помилитися в оцінці їх можливостей, успішної індивідуалізації і диференціації навчання. Тому вчителям необхідно вчасно коригувати власну педагогічну позицію щодо класу та окремих учнів.
Незалежно від того, в яких умовах починається навчальний рік, процес адаптації в учнів завжди відбувається. Питання тільки в тому, скільки часу він забере у дитини і вчителя і які будуть його психологічні та педагогічні наслідки. Тому сенс адаптаційного періоду в школі полягає в тому, щоб забезпечити його природне протікання і благополучні результати.
На зниження успішності учнів при переході з початкової школи в середню ланку впливають кілька факторів:
1. Перевантаженість навчальної програми 5-го класу, що вимагає високого рівня розвитку різних форм мислення;
2. Низький рівень розвитку мовлення.
3. Слабка здатність до умовиводів у більшості учнів;
4. Слабкий розвиток навичок самостійної роботи;
5. Прагнення працювати на низькому рівні складності;
6. Практична відсутність допомоги з боку батьків, оскільки вони вважають своїх дітей вже дорослими;
7. Недостатність власних знань педагогів про психологічні особливості дітей-підлітків;
8. Низька узгодженість між вчителями-предметниками щодо обсягу домашніх завдань
9. Найголовніше - відсутність єдності вимог початкової та середньої школи.
Для того, щоб адаптаційний період протікав успішно, необхідно виробити єдині вимоги для вчителів-предметників до учнів у період адаптації
1. Повага учителя до учня не виключає вимогливості до нього. Однак ставлення вчителя повинно викликати у учня прагнення до навчальних досягнень, а не страх до вчення, покарання. Страх може паралізувати волю зрілої людини, не кажучи вже про дитину. Учитель передбачає і викликає до появи кращі властивості особистості учня, спирається на сильні сторони його навчальних можливостей. Слід пам'ятати, що розвиток дитини відбувається нерівномірно і стрибкоподібно, часто конфліктно. Проте віддалений результат завжди може бути успішним.
2. На першому етапі навчання в 5-му класі доцільно оціночну діяльність будувати в авансованому ключі, докладно пояснювати школярам, за що вони отримали ту чи іншу оцінку. Оціночна діяльність повинна носити стимулюючий та підтримуючий характер.
3. Приділяти більше уваги формуванню навчальних умінь і навичок, способам самостійної, контрольно-оціночної діяльності, вчити працювати в розумовому плані дій. На першому етапі навчання в 5-му класі при організації взаємодії викладачам враховувати стиль спілкування педагога початкової школи, вчити раціональному плануванню діяльності, будувати режим дня.
4. Викладачам враховувати, що в середній школі падають пізнавальні мотиви навчальної діяльності, на зміну провідної діяльності дитини - навчанню - приходить нова ведуча діяльність - спілкування. Для підтримки мотивації до навчання більше використовувати можливості співпраці школярів на уроці, підтримувати авторитет в класі, переходити з репродуктивного на продуктивний рівень навчання (розвивати вміння знаходити і зіставляти кілька способів вирішення завдання, шукати нестандартні способи рішення).
Проект рішення педради:
1. Класному керівнику 5 класу Передрій Н.В. продовжити супроводження адаптаційного процесу учнів
2. З метою попередження дезадаптації учнів при переході до середньої ланки навчання створити динамічну групу вчителів з питань вивчення питання наступності.
3. Динамічній групі:
3.1. проаналізувати причини труднощів, які виникають у період адаптації п'ятикласників;
3.2. скласти програму супроводження адаптаційного процесу учнів
3.3. підготувати рекомендації щодо оптимізації навчального процесу;
3.4. скласти перелік єдиних вимог до учнів 5 класу
3.5. організувати відвідування уроків у 4 класі вчителями-предметниками основної школи