Семінари, конференції, педради

ПЕДАГОГІЧНА РАДА
«Сучасні  підходи  до організації та планування виховної роботи
навчального закладу у світлі концептуальних засад
Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів»

Мета: ознайомити учасників семінару з сучасним змістом виховання, виробити цілісну модель виховної системи на основі національних та загальнолюдських цінностей як орієнтовної для проектування моделей виховних систем у школі. Стимулювати прагнення вчителів до пошуку, творчості. Створити умови для обміну досвідом, педагогічних знахідок.
Напрями роботи:
І. Основні орієнтири виховання
ІІ. Взаємодія педагога з дитиною

Хід заходу

Добрий день, шановні колег! Я рада вітати вас на нашої нараді.
Влаштовуйтесь зручно, відчувайте себе, як удома.

А отже пасивними сьогодні ви не маєте права бути і, звичайно, не будете. Бо іноді доводиться говорити, щоб мовчанням не сказати зайвого.
А я часто каюсь, що говорю, але рідко жалкую, що мовчу. Мовчати ми сьогодні не будемо. В нас є що сказати, що показати, у кожного є досвід, яким може поділитися тут і тепер.
Я переконана, що усі присутні - педагогі - справжні професіонали, а їх складна але важлива праця свідчить, що кожен з них на своєму місці.

Вправа «Снігопад побажань»
Шановні колгі! Квитком на наше дійство сьогодні буде половинки сніжинки. Напишіть на ній побажання-стимулювання до активної співпраці на педнараді умовному колезі.
Кожний учасник пише на половинці сніжинки побажання -стимулювання до активної співпраці вчителю, ім’я якого йому поки що невідоме. Коли всі учасники справилися із завданням, ведучий просить знайти людину, у якої половинка сніжинки з такою ж цифрою. Люди утворюють пари, обмінюються побажаннями. Формуються робочі групи:
1,2,3 сніжинка – 1 група
4, 5, 6 - 2 група і т.д.

Час вирушати у подорож виховними просторами . Але ми стоїмо на Методичному перехресті? В яку сторону розпочнемо шлях?
1:  Запишіть на картках-капелюшках свої очікування щодо семінару.

Тим часом проводиться тест «Який капелюшок ви обрали»

• Володарі білих капелюшків! Ви станете великими людьми. Факти, цифри, вчасна здача звітів для вас — найголовніше!
• Володарі сірих капелюшків! Ви завжди будете виділятися з натовпу. Усе піддавати сумніву й критиці, звичайно  — сенс вашого життя.
• Володарі синіх капелюшків — справжні філософи. Ви йтимете лише вам відомими шляхами, не відступаючи від мети, не поспішаючи, але й не зупиняючись, ви можете обґрунтувати будь-який наказ ВО
• Володарі червоних капелюшків живуть керуючись емоціями. Для вас навколишній світ — загадка. Та і самі ви – загадка, яку навіть самі не можете відгадати . Але є людина, яка вас розкусила. Хто це? Розгадайте!
Картки кріпляться до валізи.

І напрямок: «Основні орієнтири виховання»
1: Я зрозуміла з очікувань наших класних керівників, що розпочинати треба з орієнтирів, які направляють усю виховну роботу навчального закладу. Адже сучасний зміст виховання в Україні — це науково обґрунтована система загальнокультурних і національних цінностей та відповідна сукупність соціально значущих якостей особистості, що характеризують її ставлення до суспільства і держави, інших людей, природи, мистецтва, самої себе. Виховання здійснюють для ідентифікації вихованця із загально визначеними цінностями і якостями. Система цінностей і якостей особистості розвивається і виявляється через її власне ставлення.
Педагогічна майстерня
«Моделювання виховної моделі виховання»
Вітрильник «Виховна модель школи»
1:Володіючи такими ґрунтовними знаннями змісту програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11кл. ЗНЗ України», можна приступати до їх практичного втілення. Тож пропоную створити модель життєдіяльності класу в режимі сучасного національного виховання..
2: Уявіть, що корабель – це ваша модель, на кораблі ви і ваша команда; вітрильник – це ідея, напрями вашої діяльності, хвилі, хмари – проблеми, які вам заважають на шляху, сонце – це те позитивне, що веде корабель уперед і т.д. Можна додавати свої елементи, символи до схеми.
Презентація моделей.
Сучасний класний керівник не стільки оцінює, скільки визначає та плекає природу дитини, дбає про створення розвивального освітнього простору, про формування в дитини загальнолюдських цінностей.
Для якісної виховної роботи класний керівник здійснює ряд управлінських дій для формування повноцінного колективу учнів, які утворюють цикл виховної роботи класного керівника.
Гуманно зорієнтований педагог, класний керівник:
1: любить дітей;
2: відкритий, доступний для кожної дитини;
1: надає можливість ділитися своїми думками, почуттями;
2: відвертий у своїх поглядах;
1: демонструє дітям довіру до них;
2: не принижує їхньої гідності;
1: розуміє і відчуває внутрішній світ кожної дитини;
2: цікавиться життям дитини;
1: надає реальну допомогу та забезпечує педаго¬гічну підтримку;
2: підтримує, розвиває й стимулює природний по¬тенціал дитини;
1: справедливий, гуманний, чуйний;
2: не байдужий до дитячих проблем;
1: визнає унікальність і неповторність кожної особистості, не порівнює дітей;
2: спирається на сильні, позитивні якості особистості дитини;
1: у навчально-виховній практиці акцент робить не на знання, уміння, навички дітей, а на загальнолюдські цінності (милосердя, доброту, чуйність, працелюбність та ін. );
2: надає дитині право на помилку.
1: наша подорож добігає завершення. Насамкінець, хочу виразити усім учасникам вдячність за активну співпрацю, цікаві креативні думки та ідеї, чудову творчу атмосферу.
2: У наш складний та змінний час інколи хочеться просто душевного тепла.
Метелик – символ душі. У Давній Греції Психея, богиня, яка була втіленням душі, зображувалася у вигляді метелика або чарівної істоти з крильцями метелика.
1:Для ацтеків метелик був символом бога Тлалока. Тлалок — бог води. Ацтеки вважали, що тільки сині метелики мали доступ до небесних володінь і могли сповіщати Тлалока про необхідність життєдайних дощів на землі.
Для тих, хто отримав метелика синього кольору,він гарантує життєлюбство.
2: У Японії метелик — символ щастя. У кожній японській оселі має бути зображення метелика. Коли до помешкання залітає метелик, його мешканці стра¬шенно радіють. Адже це означає, що родині невдо¬взі пощастить.
Ті, хто отримав метелик зеленого кольору, будуть відчувати себе щасливими.
1:Північноамериканські індіанці черокі вірили, що метелики — це духи вогню, які народжуються в полум'ї і йдуть у полум'я.
Якщо ваш вибір — червоний метелик, на вас очікують нові почуття та враження.
2: У Китаї одним із найулюбленіших танців є «Танець метеликів». Китайці вірять, що саме метелики приносять людям гарні сни.
Якщо у вас жовтий метелик, очікуйте здійснення хоча б одного завітного бажання.
Урок від метелика
Притча від…
Один раз у коконі з'явилася маленька щілина. Людина, яка випадково проходила повз, досить довгий час стояла і спостерігала, як через цю маленьку щілину намагається вилізти метелик. Пройшло багато часу, метелик начебто покинув свої зусилля, а щілина залишалася усе такою ж маленькою. Здавалося, метелик зробив усе що міг, і що сил у нього більше не залишилося.
Тоді людина вирішила допомогти метелику, і взявши ножа, розрізала кокон. Метелик у той же час вийшов з нього, але його тільце було слабке та немічне, а крила були прозорими й ледь рухалися.
Людина продовжувала спостерігати, очікуючи, що ось-ось крила метелика розправляться й зміцніють, і він полетить. Але цього не сталося!
Решту життя метелик волочив по землі своє слабке тільце, свої нерозправлені крила. Він так і не зміг літати.
А все через те, що людина, бажаючи йому допомогти, не зрозуміла того, що зусилля, які необхідно докласти, щоб вийти через вузьку щілину кокона, необхідні метеликові, щоб рідина з тіла перейшла в крила й щоб він зміг літати. Життя змушувало метелика із зусиллями залишати оболонку, щоб надалі він міг рости й розвиватися.
Іноді саме зусилля необхідне нам у житті. Якби нам дозволено було б жити, не зустрічаючись із труднощами, ми були б обділені. Ми не змогли б бути такими сильними, якими є зараз. Ми ніколи не змогли б літати.
Я просив сил...
А життя дало мені труднощі, щоб зробити мене сильним.
Я просив мудрості...
А життя дало мені проблеми для вирішення.
Я просив багатства...
А життя дало мені мозок і мускули, щоб я міг працювати.
Я просив можливість літати...
А життя дало мені перешкоди, щоб я їх переборював.
Я просив любові...
А життя дало мені людей, яким я міг допомагати в їхніх проблемах.
Я просив благ...
А життя дало мені можливості.
Я не отримав нічого з того, про що просив.

   

   

 

Тема: « Самоуправление в школе»
«Только там, где есть общественная жизнь,
Есть потребность и возможность САМОУПРАВЛЕНИЯ.
Где ее нет, всякое САМОУПРАВЛЕНИЕ
Выродится в фикцию или игру».
                                                                                             С.И. Гессен
 
Цель педсовета:
поддержка и развитие школьного самоуправления;
вовлечение участников педсовета в активную продуктивную деятельность, сотрудничество.
План проведения педсовета:
1. Вступительное слово зам. директора по ВР Черняк О.Е..
2. «Ученическое самоуправление в ЗОШ №13» (выступление педагог-организатор Ронжина Е.Л.).
3. Практическая работа в микрогруппах.
4. Подведение итогов. Принятие решения педагогического совета.
Ход педсовета
          Системный подход к гражданскому образованию предполагает широкое использование внеурочных форм деятельности, воспитательной работы в школе, которые обладают большим потенциалом для формирования гражданских качеств личности. Максимальное использование возможностей этих форм работы позволяют учащимся получать реальное, практическое освоение навыков, направленных на овладение социальными отношениями между людьми.
           Ученическое самоуправление - одно из направлений педагогической деятельности, которое  занимает ведущее место в целостном учебно-воспитательном процессе, так как дополнительные знания, практические навыки и умения, социальные установки и ценности, формируемые в ходе реализации самоуправления, во многом определяют жизнеспособность и социальные перспективы выпускников школы.
            В обществе и в школах  происходят определенные перемены. В связи с этим меняются функции, принципы и методы организации ученического самоуправления, а также позиция педагогов и учеников.
            В нашей школе ученическое самоуправление находится на стадии функционирования, движения к развитию за последние годы не наблюдается, что снижает влияние ученического самоуправления на жизнедеятельность школы. Незаметно ослабевает единство педагогического и ученического коллективов в решении вопросов школьной жизни. Это волнует и взрослых и детей. Поэтому возникла необходимость проведения данного педсовета, который поможет решить следующие задачи:
1.  Выявить степень педагогической поддержки и влияния ученического самоуправления  на  жизнедеятельность школы.
2.  Наметить пути, формы и методы дальнейшего развития ученического самоуправления в школе.
            А теперь давайте с Вами попробуем разобраться что же такое ученическое самоуправление и как мы его с Вами понимаем и представляем.
Но для начала я предлагаю Вам обратить внимание на то, что сегодня мы с Вами будем работать творчески в группах и в конце придем к единому мнению что же такое ученическое самоуправление – необходимость школьной жизни или «дань моды». 
У каждого из вас на столе лежит лист бумаги, на котором написано слово «самоуправление». Вам нужно в виде «ассоциативного куста» дать определение, что такое ученическое самоуправление в Вашем понимании. 
Самоуправление – это ……
                А теперь давайте попробуем с Вами дать определение термину «ученическое самоуправление» при помощи высказываний которые предложены Вашему вниманию. Скажите пожалуйста какое из них больше подходит и почему?
Высказывания:
«Ученическое самоуправление помогает педагогам и школьникам наладить диалог, понять друг друга».
«Самоуправление необходимо развивать не только потому, что оно изменяет к лучшему жизнь школы. Оно также изменяет самих ребят».
«Ученическое самоуправление - это возможность самим учащимся планировать, организовывать свою деятельность и подводить итоги, участвовать в решении вопросов школьной жизни, проводить мероприятия, которые им интересны». 
«Цель ученического самоуправления - воспитание личности с активной жизненной позицией, готового к принятию ответственности за свои решения и полученный результат на себя, стремящийся к самосовершенствованию, саморазвитию, самовыражению».
«Школьное самуправление дает возможность всесторонне развиваться каждому учащемуся, сближает всех членов учебно-воспитательного процесса».
«Ученическое самоуправление - составная часть управленческо-педагогического школьного процесса, представляющая собой деятельность обучающихся, способствующая успешной жизни школы и саморазвитию личности в ней».
«Ученическое самоуправление – управление жизнедеятельностью коллектива школы, осуществляемое учащимися, основанное на инициативе, самостоятельности, творчестве, совершенствовании собственной жизни, чувстве ответственности, взаимопомощи и организаторских способностях учащихся».
«Основное предназначение ученического самоуправления состоит в удовлетворении потребностей учащихся, в предоставлении возможностей учащимся проявлять инициативу, принимать решения и осуществлять их в интересах всего коллектива». 
«Самоуправление - форма организации жизнедеятельности коллектива, которая обеспечивает его развитие при достижении общественно значимых целей».
«Ученическое самоуправление школы – это самостоятельная деятельность учащихся по решению школьных вопросов исходя из своих интересов, а также традиций школы».
«Самоуправление это - добровольность, равноправность, законность, гласность. Приоритет общечеловеческих ценностей. Коллегиальность принятия решений».•   
«Создавать условия для самореализации детей и учащейся молодежи, привлекать их к участию в принятии решений на уровне класса и школы; формировать чувство ответственности, сознательное отношение к участию каждого в решение важных дел школьной жизни, овладения наукой управления».
«Содействовать всесторонней реализации детьми своих интересов, способностей, прав и свобод на основе общечеловеческих ценностей».
«Формировать навыки самоуправления, социальной активности и социальной ответственности в процессе практической общественной деятельности».
«Сплотить учеников для хороших, полезных, интересных дел, развития их творческих способностей».
           Когда мы говорим слова «школьное самоуправление», мы подразумеваем особый способ воспитательной работы, когда дети как бы «играют в демократию». Самоуправление - это и планирование всех дел, и организация работы, а затем анализ и подведение итогов. Здесь важна роль актива, наиболее деятельных ребят. 
Самоуправление это: 
Общественная жизнь школы - Деятельность детского управления в рамках школы, кружковая деятельность, взаимодействие детей, педагогов, родителей в процессе подготовки и реализации школьных событий.
          Сотрудничество - Отношения, возникшие в процессе совместной деятельности взрослых и детей, становящиеся основой развития всех участников деятельности.
Демократизация школы - Специальная деятельность, поиск, гуманистических, демократических отношений в детской среде, задающая возможности гражданского и личного самоопределения подростков.
Самоуправление - Совместная, самостоятельная жизнедеятельность школьников, обеспечивающая динамику демократических отношений в детской среде, задающая возможности гражданского и личного самоопределения подростков.
А более подробнее об ученическом самоуправлении в школе, Вам расскажет педагог-организатор Ронжина Е.Л. (выступление)
А какова все-таки роль классного руководителя и учителя в организации и функционировании ученического самоуправления? Какие Вы видите противоречия в своих действиях и классного, школьного коллектива, снижающие эффективность ученического самоуправления? Какие Вы видите пути ее решения? 
Задания для работы в группах 
Сейчас я предлагаю Вам побывать в роли архитектора, но непростого архитектора мы с Вами сегодня постоим дом «Успешного самоуправления в школе». 
Задание: Представим самоуправление как дом из 12 кирпичей:
1. Важнейшие четыре вложите в фундамент, а менее важные – в первый этаж; все остальные во второй этаж.
2. Предварительно заполните чистые кирпичи и определите им место по Вашему усмотрению.
3. На крыше напишите, нарисуйте все, что сделает Ваш «Дом» лучше, добрее, веселее.
4. Труба – из нее вылетает все, что мешает «Дому», все лишнее и ненужное.
Выберите:
1) Ведущего, который будет вести обсуждение;
2) Конструктора, который будет клеить, писать, рисовать;
3) Референта, который должен написать обоснованные закладки каждого кирпича, и затем защитить свой проект.
Время на строительство 15 мин., защита 2-5 мин.
Взаимопонимания Вам, и успех сам Вас отыщет!
Защита проектов 
        А сейчас я предлагаю Вам еще раз на практике проверить, нужно ли нам работать всем вместе для достижения положительного результата, или же лучше работать в одиночку. Для этого Вам нужно изготовить талисман успеха. Посмотрите пожалуйста у каждого из вас есть на столе материал для изготовления этого талисмана (объяснение как его изготовить)
Благодарю всех за хорошую работу. Давайте подведем итоги. 
Но перед тем как подвести итог я бы хотела, чтобы Вы отметили этим талисманом успеха самого активного участника в вашей группе. 
          Итак, мы сегодня определили модель ученического самоуправления и функции его основного органа. Так же мы увидели, что работа, построенная на самоуправлении, более продуктивна и определили роль ученического самоуправления в общей системе управления школы. И пришли к единому общему мнению что ученическое самоуправление играет важную роль в школе, когда работают все сообща.
         Финал (притча) Когда-то давно жил на свете маленький Ручеёк. Он спускался с гор в красивую зелёную долину. И вот однажды он добежал до пустыни. Тут он остановился и задумался: «А куда же бежать дальше». Впереди было много нового и неизвестного, поэтому Ручеёк испугался.
Но тут он услышал Голос: «Смелее! Не останавливайся на достигнутом, впереди ещё много интересного!»
Но Ручеёк продолжал стоять. Ему очень хотелось стать большой полноводной рекой, но он боялся изменений и не хотел идти на риск.
Тогда Голос снова заговорил: «Если ты остановишься, то никогда не узнаешь, на что ты на самом деле способен! Просто поверь в себя, и тогда ты в любом окружении сможешь найти правильную дорогу! Беги дальше!»
И Ручеёк решился. Он побежал по пустыне. Ему было очень плохо. Незнакомые места и изнуряющая жара с каждым днём забирали его силы. И через несколько дней он высох...
Но вот испарившиеся маленькие капельки встретились высоко в небе. Они объединились в одно большое облако и поплыли дальше над пустыней.
Долго плыло облако над пустыней, пока не добралось до моря. И вот Ручеёк пролился в море многочисленными маленькими капельками дождя. Теперь он слился с огромным морем. Мягко качаясь на волнах, он улыбался себе. Раньше, когда он жил в долине, он не мог даже мечтать о таком. Ручеёк подумал: «Я несколько раз изменил форму и только сейчас мне кажется, что я наконец-то стал самим собой!»
И я желаю Вам и Вашим учащимся:
Не бойтесь изменений и никогда не останавливайся на достигнутом!
Жизнь настолько многогранна, что никогда не знаешь, что может ждать впереди. Главное — быть уверенным в себе и не бояться принимать решения!
«Тот, кто ничем не рискует, рискует всем». 
     

 

     

 

     

 

Адаптація учнів 5-го класу

 

Психолого-педагогічний консиліум «Адаптація учнів до нових умов навчання»

 

Мета консиліуму: розробка та планування єдиної стратегії індивідуального супроводу п'ятикласника в процесі виховання і навчання, адекватний розподіл обов'язків і відповідальності за їх виконання між учасниками консиліуму.

 

Задачі консиліуму:

1. Діагностична - вивчення соціальної ситуації розвитку, визначення потенційних можливостей учнів, виявлення характеру і причин відхилень у поведінці та навчанні.

2. Виховна - розробка заходів педагогічної корекції, рекомендованої класному керівникові, вчителю-предметнику, батькам.

3. Соціально-психологічна - захист інтересів дитини, який потрапив в несприятливі сімейні або навчально-виховні умови, підвищення статусу та цінності дитини як члена сім'ї та шкільного колективу.

 

Учасники консиліуму: вчителі початкової школи, класний керівник 5, 10 класів, соціальний педагог, медичний працівник, адміністрація, вчителі-предметники 5, 10  класів.

 

Перебіг консиліуму:

 

1. Психологічна та цільова установка.

2. Виступ учасників консиліуму:

- заступник директора з НМР Сухорукова Ю.Ю.

- вчитель початкової школи Погудіна Т.П. - загальна характеристика класу, проблемні учні і як з ними працювати;

- класний керівник 5 класу Передрій Н.В.- характеристика класного колективу;

- вчителі-предметники - з якими труднощами зіткнулися в роботі з класом, в чому необхідна допомога;

- соціальний педагог Чепак О.В. - результати діагностики та рекомендації класним керівникам і вчителям-предметникам;

3. Психолого-педагогічний аналіз пропозицій, що надійшли, рекомендацій.

 

Шкільна адаптація являє собою процес формування механізму пристосування дитини до вимог і умов навчання. Її результатом може стати як адекватний механізм, що призводить до адаптованості, що забезпечує успішність подальшої навчальної діяльності, так і неадекватний механізм пристосування дитини до школи (порушення навчання і поведінки, конфліктні відносини, психогенні захворювання і реакції, підвищений рівень тривожності, спотворення в особистісному розвитку), що призводить до дезадаптованості.

Перехід учнів з початкової школи в середню справедливо вважається кризовим періодом. Багаторічні спостереження педагогів і шкільних психологів свідчать про те, що цей перехід неминуче пов'язаний зі зниженням успішності, хоча б тимчасовим. Учням, які звикли до певних порядків початкової школи, потрібен час, щоб пристосуватися до нового темпу і стилю життя.

Часто зовнішні зміни збігаються у часі з початком фізіологічних змін в організмі дітей. Все це в першу чергу відбивається на якості успішності (наприклад, відмінник в початковій школі раптом в п'ятому класі починає отримувати четвірки і трійки). Хоча буває й так, що дитина, ледве-ледве навчалася в початкових класах на трійки, раптом отримує оцінки достатнього рівня.

Чи можна уникнути серйозних проблем з навчанням при переході в середню школу? Досвід показує, що можна. Але для цього необхідно враховувати всі фактори, що впливають на якість навчання в п'ятому класі.

Навчання дитини в початковій школі має ряд особливостей:

1.      Насамперед, тривалий час дитина була орієнтована на одного вчителя. Саме у нього треба було завоювати авторитет. Вже через деякий час після початку навчання учитель знав, на що здатна кожна дитина, як її підбадьорити, підтримати, допомогти розібратися у складній темі. Дитина спокійно розвивалася, набувала знання в одному кабінеті, з одним основним учителем, його оточували одні й ті ж діти, і вимоги до виконання завдань і веденню зошитів були однакові. Все було звично. В 5-му класі дитина стикається з проблемою множинності: багато вчителів-предметників, багато кабінетів, багато вимог. Звичний світ руйнується.

2.      Всю початкову школу дитині допомагав один учитель. Він виконував функцію і вчителя, і класного керівника, і контролера. Швидко вивчивши всі особливості дитини, учитель допомагає йому контролювати навчальний процес: нагадає, підкаже, пробачить невиконане домашнє завдання тощо. При переході до 5 класу такий індивідуальний підхід порушується. Відбувається ніби знеособлення школяра. Є тільки п'ятикласники в цілому.

3.      За роки навчання в початковій школі практично у кожного учня накопичуються незасвоєним теми, невідпрацьовані вміння та навички. Вони накопичуються як сніжний ком. Але це згладжується індивідуальним підходом вчителя і повторним поясненням відразу, як тільки було помічено незасвоєння дитиною навчального матеріалу (клас один, можна встигати контролювати всіх). В 5-му класі такого відстеження не відбувається.

Ситуація новизни завжди є для людини в тій чи іншій мірі тривожною. Дитина ж переживає в таких умовах емоційний дискомфорт через невизначеність уявлень про вимоги вчителів, особливості і умови навчання, про цінності і нормах поведінки в колективі класу тощо. Такий стан часто супроводжується внутрішньою напруженістю. Досить тривала психічна напруга може закінчитися шкільної дезадаптацією і дитина стає тоді недисциплінованою, неуважною, безвідповідальною, відстає у навчанні, швидко стомлюється і вже не хоче йти до школи. Соматично ослаблені діти (а їх кількість збільшується) є найбільш схильними до виникнення дезадаптації.

Звичайно ж, адекватне сприйняття дитиною свого шкільного оточення, успішне встановлення відносин з однокласниками і новими вчителями ускладнюються, якщо у неї високий рівень особистої та шкільної тривожності. Таким чином, ускладнюється сам процес навчання, продуктивна робота на уроці стає проблематичною.

Не менш важливим стає процес адаптації учнів і для вчителів, які, мало знаючи своїх учнів, можуть помилитися в оцінці їх можливостей, успішної індивідуалізації і диференціації навчання. Тому вчителям необхідно вчасно коригувати власну педагогічну позицію щодо класу та окремих учнів.

Незалежно від того, в яких умовах починається навчальний рік, процес адаптації в учнів завжди відбувається. Питання тільки в тому, скільки часу він забере у дитини і вчителя і які будуть його психологічні та педагогічні наслідки. Тому сенс адаптаційного періоду в школі полягає в тому, щоб забезпечити його природне протікання і благополучні результати.

На зниження успішності учнів при переході з початкової школи в середню ланку впливають кілька факторів:

1. Перевантаженість навчальної програми 5-го класу, що вимагає високого рівня розвитку різних форм мислення;

2. Низький рівень розвитку мовлення.

3. Слабка здатність до умовиводів у більшості учнів;

4. Слабкий розвиток навичок самостійної роботи;

5. Прагнення працювати на низькому рівні складності;

6. Практична відсутність допомоги з боку батьків, оскільки вони вважають своїх дітей вже дорослими;

7. Недостатність власних знань педагогів про психологічні особливості дітей-підлітків;

8. Низька узгодженість між вчителями-предметниками щодо обсягу домашніх завдань

9. Найголовніше - відсутність єдності вимог початкової та середньої школи.

Для того, щоб адаптаційний період протікав успішно, необхідно виробити єдині вимоги для вчителів-предметників до учнів у період адаптації

Учителям важливо пам'ятати:

1. Повага учителя до учня не виключає вимогливості до нього. Однак ставлення вчителя повинно викликати у учня прагнення до навчальних досягнень, а не страх до вчення, покарання. Страх може паралізувати волю зрілої людини, не кажучи вже про дитину. Учитель передбачає і викликає до появи кращі властивості особистості учня, спирається на сильні сторони його навчальних можливостей. Слід пам'ятати, що розвиток дитини відбувається нерівномірно і стрибкоподібно, часто конфліктно. Проте віддалений результат завжди може бути успішним.

2. На першому етапі навчання в 5-му класі доцільно оціночну діяльність будувати в авансованому ключі, докладно пояснювати школярам, за що вони отримали ту чи іншу оцінку. Оціночна діяльність повинна носити стимулюючий та підтримуючий характер.

3. Приділяти більше уваги формуванню навчальних умінь і навичок, способам самостійної, контрольно-оціночної діяльності, вчити працювати в розумовому плані дій. На першому етапі навчання в 5-му класі при організації взаємодії викладачам враховувати стиль спілкування педагога початкової школи, вчити раціональному плануванню діяльності, будувати режим дня.

4. Викладачам враховувати, що в середній школі падають пізнавальні мотиви навчальної діяльності, на зміну провідної діяльності дитини - навчанню - приходить нова ведуча діяльність - спілкування. Для підтримки мотивації до навчання більше використовувати можливості співпраці школярів на уроці, підтримувати авторитет в класі, переходити з репродуктивного на продуктивний рівень навчання (розвивати вміння знаходити і зіставляти кілька способів вирішення завдання, шукати нестандартні способи рішення).

 

Проект рішення педради:

1.      Класному керівнику 5 класу Передрій Н.В. продовжити супроводження адаптаційного процесу учнів

2.      З метою попередження дезадаптації учнів при переході до середньої ланки навчання створити динамічну групу вчителів з питань вивчення питання наступності.

3.      Динамічній групі:

3.1.       проаналізувати  причини труд­нощів, які виникають у період адаптації п'ятикласників;

3.2.       скласти програму супроводження адаптаційного процесу учнів

3.3.       підготувати реко­мендації щодо оптимізації навчально­го процесу;

3.4.       скласти перелік єдиних вимог до учнів 5 класу

3.5.       організувати відвідування уроків у 4 класі вчителями-предметниками основної школи